تبلیغات
پایگاه بسیج هیات محبین المجتبی ع کرمان - مقام عظمای ولایت رییس جمهور اصلح
 
پایگاه بسیج هیات محبین المجتبی ع کرمان
بازخوانی وی‍ژگی های رییس جمهور اصلح در بیانات رهبر معظم انقلاب/1
اخلاص، نشاط جوانی، مردمی بودن و توانایی كار اجرایی، ویژگی رییس‏جمهور انقلابی

 گروه سیاسی: انتخابات یازدهم ریاست جمهوری كه در 24 خرداد 92 برگزار می شود، یكی از مهم ترین رویدادهای سیاسی جمهوری اسلامی در دهه 1390 شمسی است كه تاثیر مستقیمی بر تحولات یک دهه آتی کشور، منطقه و جهان خواهد داشت.

به گزارش رجانیوز، طی سه دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی دولتهای مختلفی روی كار آمده اند كه عملكرد 8 ساله هر یك از آنها تاثیرات آشكار و نهانی بر عرصه سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی كشور داشته است.
 
دولت موقت مهدی بازرگان علیرغم عمر کمتر  یك ساله خود، حواشی زیادی داشت تا آنجا كه روحیه سازشكارانه و محافظه كارانه آن در برابر دشمنان انقلاب باعث شد، در نهایت خود استعفا دهد.
 
دولت ابوالحسن بنی صدر نیز سرنوشت چندان متفاوتی با دولت بازرگان نداشت و به علت تعارض ماهوی با ماهیت انقلاب اسلامی، نتوانست چندان دوام بیاورد و بعد از یك سال و اندی كشمکش با جناح خط امام و نیروهای انقلابی، با فرار از كشور كار خود را به اتمام رساند.
 
محمد علی رجایی انتخاب مردم بعد از ابوالحسن بنی صدر بود. مردی كه كوتاه ترین دوره ریاست جمهوری ایران و در عین حال خوش خاطره ترین دوران به نام او ثبت شده است. وی با حضور كم خود در راس قوه مجریه، توانست گفتمان خدمت و مردمی بودن یك رییس جمهور را به بهترین نحو ممكن در میان مردم بسط دهد، اما منطق دشمنان نظام اسلامی ایجاب می كرد كه وی بیش از یك ماه رییس جمهور ایران نباشد و خیلی زود با شهادت او، كشور از وجود خدمتگزاری مانند وی محروم ماند.
 
اما تثبیت نظام سیاسی ایران منجر شد تا رییس جمهور بعدی اولین كسی باشد كه تا انتهای دوران 4 ساله اش در قدرت باقی بماند و از همین رو در دور دوم ریاست جمهوری نیز با اقبال معنادار مردم مواجه شود.
 
آیت الله سید علی خامنه ای نخستین فردی است كه مردم دو دوره پیاپی و با رایی بالا و تاریخی به عنوان رییس جمهور به وی اعتماد كردند. هر چند ساختار حقوقی نظام جمهوری اسلامی در آن برهه به گونه ای بود كه نخست وزیر عملا اداره كشور را به دست داشت و در این میان سیاست های كلان اقتصادی- اجتماعی بكار گرفته شده در این دوره نیز عمدتا محل مناقشه رییس جمهور و نخست وزیر بوده است.
 
اما دوران ریاست جمهوری اكبر هاشمی رفسنجانی از سال 68، فصل جدیدی از ارائه اراده منتخب ملت بر جامعه است چرا كه از این برهه به بعد با تغییر بخش هایی از قانون اساسی، رییس جمهور میزان اختیارات بیشتری نسبت به گذشته کسب می کند و از این رو سالهای دوران سازندگی برای ملت، پر از خاطرات منفی و تلخی است كه برخی از مبانی انحراف از خط اصیل انقلاب در آن برهه كلید خورد.
ترویج اشرافی گری به جای ساده زیستی مسئولین، كلید خوردن دیدگاه های فرهنگی لیبرال در كشور، پیاده سازی برنامه های اقتصادی شبه لیبرال و خفقان سیاسی كم سابقه در دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی بیشترین تصاویری است كه از آن دوران در ذهن ملت باقی مانده است، هر چند در این میان حجم قابل توجه سازندگی های خرابی های بعد از جنگ را نباید از خاطر برد.
دوران محمد خاتمی نیز با یك سوءتفاهم بزرگ آغاز شد و ملتی كه در ظاهر برای نشان دادن تقابل خود با هاشمی رفسنجانی،‌ در روز دوم خرداد 76 بر روی برگه های خود نام "محمد خاتمی" را نوشتند در عمل دیدند تفاوت ماهوی میان وی و دولت پیشین وجود ندارد و در همین راستا سوم تیر 84 در بستر تاریخی متفاوتی شكل گرفت و محمود احمدی نژاد با گفتمانی متفاوت از 16 سال گذشته موفق به كسب آرای ملت شد.
 
وی در طول دولت نهم توانست طراز موفقی از یك دولت انقلابی،‌ عدالتخواه، پركار، پرنشاط، فعال و كارآمد را از خود به جای بگذارد، شاهد مثال این ادعا حجم بالای تخریب های دشمنان خارجی و ورشكستگان سیاسی داخلی بود كه در "نه به احمدی ن‍ژاد" اجماع كرده بودند اما آغاز دولت دهم حاكی از تغییر گفتمان احمدی نژاد در برخی عرصه ها بود كه عملا منجر به نگرانی بسیاری از دلسوزان انقلاب شد.
 
حال كه 34 سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد و بسیاری از تجارب مهم و ارزشمند این سالها در پیشگاه ملت است، انتخابات ریاست جمهوری یازدهم به عنوان یكی از مهم ترین عرصه های سیاسی كشور محل مداقه و تامل بسیاری از ناظران داخلی و خارجی است.
 
تجربه نشان داده هر آنجا كه گفتمان عمومی دولت های بعد از انقلاب در راستای مبانی اصیل انقلاب اسلامی و بازگشت به روح انقلاب بوده است،‌ خط خدمت و پیشرفت كشور تسریع شده و هر آنجا كه اختلافات داخلی، حواشی زائد و انحرافات از گفتمان انقلاب اسلامی بیشتر بوده است،‌ روند كارآمدی و خدمت رسانی دولتها نیز تحت تاثیر قرار گرفته و مردم هم نارضایتی خود را اعلام كرده اند.
 
با این تفاسیر، رجانیوز در سلسه گزارشهایی اقدام به انتشار معیارهای رییس جمهور اصلح از منظر رهبر معظم انقلاب می نماید. معیارهایی كه می تواند برای عموم مردم راهگشا و مفید باشد تا بار دیگر به دور از دعواهای روزمره سیاسی و آزار دهنده، راه انتخاب رییس جمهوری در طراز پیچ تاریخی پیش رو، توسط ملت راحت تر باشد.
 
در نخستین سلسله از این گزارش ها، ویژگی های «اخلاص، كارآمدی،‌ مردمی بودن، انقلابی گری، توانایی كار اجرایی، نشاط و شادابی» رییس جمهور مورد توجه است:
 

  مردم به دنبال رییس جمهور توانا، شاداب و با احساس مسئولیت باشند

"مردم باید دنبال رئیس جمهورى باشند كه توانایى، شادابى، احساس مسؤولیت و آمادگى به‌كار داشته باشد."

بیانات‌ در دیدار مردم پاكدشت. 10 بهمن 83

رییس جمهور باید با اخلاص، با نشاط، شاداب، شجاع، مردمی و انقلابی باشد
 

"مردم باید با چشم باز در این صحنه ى مهم حاضر شوند و ان شاءاللَّه خداى متعال كمك كند و دلهاى مردم را هدایت كند تا فرد با كفایت، شجاع، با اخلاص، داراى روح مردمى، شاداب و با نشاط، مؤمن به هدفها و ارزشهاى انقلاب، مؤمن به مردم، مؤمن به نیروى مردم و معتقد به حق مردم را انتخاب كنند؛ این مهمترین بخش مشاركت عمومى مردم در امسال است."

بیانات در حرم رضوی علیه السلام. 1 فروردین 84

به كسی گرایش پیدا كنید كه به دین و دنیای مردم اهمیت می دهد

"شما از نامزدِ خودتان حمایت كنید، دیگران هم از نامزدِ خودشان حمایت كنند و به او رأى دهند. در پیدا كردن نامزد مورد نظر دقت كنید. به كسى گرایش پیدا كنید كه به دین مردم، به انقلاب مردم، به دنیاى مردم، به معیشت مردم، به آینده‌ى مردم و به عزت مردم اهمیت مى‌دهد. بحمداللَّه میدان براى آزمودن و دیدن و شناختن باز است؛ ملت ما هم هشیار است."

 بیانات در سالگرد ارتحال حضرت امام خمینى(ره)  14 خرداد 84

رییس جمهور  توانایی كار اجرایی داشته و دلبسته نظام و قانون اساسی باشد

"هر كسى كه در خود صلاحیتى احساس میكند و كار اجرائى بلد است، مى‌آید و خود را در معرض انتخاب مردم میگذارد. اداره‌ى مملكت و كار اجرائى، كار كوچكى نیست. كارهاى بزرگ و بارهاى سنگینى بر دوش مجریان سطوح بالاست. ممكن است كسانى كه در سطوح دیگرى كار میكنند، ابعاد این سنگینى را هم بعضاً تشخیص ندهند كه چقدر این بار سنگین است. آن كسانى كه وارد میدان میشوند، باید كسانى باشند كه در خود توانائىِ كشیدن این بار را بیابند؛ صلاحیتهائى  را هم كه در قانون اساسى است و شوراى محترم نگهبان بر روى آنها تكیه خواهد كرد، در خودشان ملاحظه كنند و واقعاً وابسته و دلبسته‌ى به نظام و قانون اساسى باشند؛ بخواهند قانون اساسى را اجرا كنند؛ چون رئیس جمهور سوگند میخورد كه قانون اساسى را اجرا كند؛ قسم دروغ كه نمیشود خورد. كسانى كه این را احساس میكنند، در آن میدان مى‌آیند؛ كسانى هم كه نه، قصد ندارند در این صحنه حاضر شوند، در صحنه‌ى انتخاب كردن و كمك به پرشور شدن انتخابات شركت خواهند كرد."

بیانات در دیدار مردم قم   19 دی 91نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی