تبلیغات
پایگاه بسیج هیات محبین المجتبی ع کرمان - مقام عظمای ولایت ورزشکاران اسفند 1391
 
پایگاه بسیج هیات محبین المجتبی ع کرمان
۱۳۹۱/۱۲/۲۱

بیانات در دیدار مدال‌آوران المپیك و پارالمپیك


بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم‌
خیلى خوشحالم از دیدار شما عزیزان - قهرمانان، پهلوانان، افتخارآفرینان - كه بحمداللّه توانسته‌اید با همت، با اراده و عزم راسخ، قله‌ها را فتح كنید. مثل همین قله‌هاى كوه‌ها كه كوهنوردان با زحمت و تلاش فراوان و صخره‌پیمائى و سنگ‌پیمائى، اینها را فتح میكنند و مایه‌ى افتخار میشوند، قله‌هاى افتخارات معنوى و ملى هم وقتى به وسیله‌ى جوانها فتح میشود، حقیقتاً خیلى باارزش است؛ و شما این كار را كرده‌اید.
 دو تأثیر و دو عامل مهم در قهرمانها وجود دارد كه باید به این دو توجه كرد: یكى مسئله‌ى شخصى است، یكى مسئله‌ى عمومى و اجتماعى است. در مسئله‌ى شخصى، جوانهائى كه به قهرمانى دست پیدا میكنند، نشان میدهند و ثابت میكنند كه داراى خصوصیات برجسته‌اى هستند؛ مثلاً اراده‌ى قوى‌اى دارند. ورزشكار اگر داراى اراده‌ى قوى و عزم راسخ نباشد، قطعاً به مرحله‌ى قهرمانى نمیرسد؛ اگر اراده نباشد، حتّى ورزش هم نمیكند. با اینكه این همه راجع به ورزش گفته میشود - ورزش معمولى، نرمش صبحگاهى - اما بعضى‌ها حاضر نیستند ده دقیقه، یك ربع وقتشان را به این كار مصروف كنند؛ این كم‌ارادگى است. حالا وقتى یك جوانى ورزش میكند و سختى‌هاى جسمانى ورزش را تحمل میكند و با شوق و ذوق به سمت پرورش استعدادهاى جسمانى و بدنىِ خودش حركت میكند، این عزم راسخ را نشان میدهد؛ این یك نقطه‌ى خصوصیت شخصى است.
 یك نقطه‌ى دیگر، مسئله‌ى هوش است. هیچ قهرمانى بدون داشتن یك هوش برتر، ممكن نیست به قهرمانى برسد. همه‌ى ورزشها همین جورند. یعنى صرفاً این نیست كه كسى زور دارد و با زور این كار را انجام میدهد؛ نه، زور كافى نیست؛ هوشیارى لازم است. چه در ورزشهاى دسته‌جمعى، چه در ورزشهاى فردى، چه در كشتى، چه در وزنه‌بردارى، چه در كوهنوردى، چه در ورزشهاى رزمى و امثال اینها، تا انسان و آن رزمنده و ورزشكار هوشیار نباشد، ذهن فعال و جستجوگر و تیزى نداشته باشد، امكان ندارد به مراحل بالا برسد. بنابراین یك قهرمانى را كه ما نگاه میكنیم، او را مظهرى از هوش، از همت و اراده، از توانائى‌هاى جسمانى و بسیارى از خصوصیات دیگر مشاهده میكنیم. طبعاً در پهلوانِ ورزشى اعتمادبه‌نفس زیاد است؛ قاعدتاً اینجور است كه احتیاجى به كارهائى كه افراد ضعیف میكنند، ندارد؛ احتیاج به چاپلوسى ندارد، احتیاج به دروغگوئى ندارد، احتیاج به تقلب و دوروئى ندارد. البته نمیگوئیم همه‌ى كسانى كه ورزشكارند، این صفات را ندارند و از این صفات برى‌اند؛ نه، انسانها لغزش میكنند؛ اما طبیعت پهلوانى این است كه با اینجور خصوصیات اخلاقى و رذائل اخلاقى میتواند بیگانه باشد. بنابراین، این بخشِ شخصىِ قهرمانها است.
 بخش عمومى و اجتماعى یك قهرمان این است كه چون او مظهر توانائى‌هاى یك ملت در یك رشته‌ى خاص محسوب میشود، اعتماد ملى میدهد؛ یعنى به مجموعه‌ى آحاد ملت، اعتمادبه‌نفس میدهد؛ این خیلى چیز مهمى است. از طرف دیگر، یك قهرمان، آحاد جامعه را تشویق میكند به این كه در این راه حركت كنند. یعنى ورزش قهرمانى در واقع موتور حركت ورزش همگانى است و میتوان با ورزش قهرمانى كارى كرد كه ورزش همگانى رائج شود. ورزش همگانى هم یكى از ضروریات زندگى است؛ مثل غذا خوردن است، مثل تنفس كردن است؛ باید به آن توجه كرد. این هم یك جنبه‌ى دیگر از فهرست تأثیرات اجتماعى ورزش است.
 یك مسئله‌ى دیگر این است كه ورزش قهرمانى، امروز كه مسابقات بین‌المللى باب است و رائج است، مظهر تمایلات و استعدادها و تشخّص و هویت یك ملت است؛ و این خیلى چیز مهمى است. اینكه شماها در میدانهاى ورزشى، با اخلاق انسانى و با جوانمردى ظاهر شوید - و خوشبختانه ظاهر میشوید - از نظر بینندگان بین‌المللى، كه امروز دیگر میلیونها و در مواردى میلیاردها تماشاچى وجود دارد و مطلع میشوند، پیام‌آور یك حقیقتى است از داخل كشورتان، كه این حقیقت را با هیچ زبان دیگرى نمیشد تبلیغ كرد. یك قهرمان با جوانمردىِ خودش تبلیغ میكند، با تدینِ خودش تبلیغ میكند. این مسئله‌ى بانوان و دختران ورزشكار ما كه با حجاب در میدان میروند، خیلى چیز مهمى است. من نمیدانم كسانى كه درصدد ارزیابى حوادث كشورند، یك ارزیابى درستى از این قضیه دارند یا نه. این، فوق‌العاده است. در كشورى از كشورهاى اروپا، یك زنى را به جرم باحجاب بودن، جرأت میكنند چاقو میزنند و او را میكُشند؛ آن هم در دادگاه و جلوى چشم قاضى! اینجورى است. خجالت نمیكشند؛ در دانشگاه، در ورزشگاه، در پارك، در خیابان، به حكم قانون - قانونى كه جعل كرده‌اند - متعرّض زن محجبه میشوند. آن وقت در این فضا، توى این كشورها، یك زن محجبه در موضع قهرمان بر روى سكوى قهرمانى مى‌ایستد و همه را وادار میكند به این كه او را تكریم و تجلیل كنند. این چیز كمى است؟ این چیز كوچكى است؟ این كار خیلى باعظمت است. واقعاً همه باید قلباً از زنان ورزشكار ما كه در میدانها با حجاب، با عفاف، با متانت و با وقار حاضر میشوند، تشكر كنند. یا همین طور ورزش جانبازان و معلولان؛ واقعاً حیرت‌آور است. وقتى كه انسانها نگاه میكنند، مى‌بینند این جوانِ دچار آسیب جسمانى، نه فقط این آسیب جسمانى نتوانسته او را از زندگى عادى باز بدارد، بلكه حتّى او اینقدر همت و عزم و اراده‌ى قوى داشته كه توانسته ورزشكار شود و در ورزش به این نقطه برسد كه بیاید بر سكوى قهرمانى قرار بگیرد. این نشان‌دهنده‌ى عزم و اراده‌ى یك ملت است، این نشان‌دهنده‌ى تشخّص و هویت یك ملت است. اینكه من از شماها تشكر میكنم وقتى كه یك پیروزى به دست مى‌آورید، عقبه‌ى این تشكر، احساس صادقانه و حقیقى‌اى است كه در من وجود دارد؛ احساس میكنم كه واقعاً شماها با این كار دارید به كشورتان، به ملتتان، به مردمتان خدمت میكنید. شما پیامهائى را میرسانید كه این پیامها با هیچ وسیله‌اى قابل رساندن نیست: پیام عزم و اراده، پیام ایستادگى، پیام ایمان. ورزشكار ما بعد از پیروزى در آنچنان میدانى و در جایگاه اول جهان قرار گرفتن، شعار «یاحسین» سر میدهد؛ یا مى‌افتد روى خاك سجده میكند، یا دستش را بلند میكند و خدا را شكرگزارى میكند. میدانید امت اسلامى و ملتهاى مسلمان با این كار چه هیجانى پیدا میكنند؟ دنیائى كه سعى میكند همه را، بخصوص جوانها را، به سوى بى‌ایمانى و لاابالیگرى و پشت كردن به معنویات سوق دهد، یك جوان برجسته‌ى ما - نه یك جوان معمولى - در میدان ورزش اینجور اقبال خودش را به معنویات نشان میدهد. اینها خیلى كارهاى اثرگذار و مهمى است.
 من میخواهم بگویم قدر خودتان را بدانید. خیلى كارهاى بزرگى در میدانهاى قهرمانى انجام میگیرد. خوشبختانه ایران اسلامى از بعد از انقلاب به این سمت، در این جهت پیشرفتهاى عجیبى كرده. امروز شما در خیلى از میدانها جلو هستید. یك وقت هست كه شما كشتى میگیرید و حریفهاى خودتان را از كشورهاى قدَر دنیا در كشتى به زمین میزنید و بر سكوى قهرمانى مى‌ایستید؛ خب، این چیز خیلى برجسته‌اى است، خیلى مهم است؛ اما مجموع كارها را هم كه حساب كنید، همین جور است. فرض كنید در یك مسابقات جهانى - همین چیزى كه اتفاق افتاده - شما مثلاً با 54 ورزشكار شركت میكنید، 12 تا مدال مى‌آورید؛ كشور آمریكا با 530 ورزشكار شركت میكند، 110 تا مدال مى‌آورد. آمریكا اگر بخواهد به اندازه‌ى شما مدال بیاورد، باید 120 تا مدال بیاورد. آمریكا با ده برابر شما شركت میكند، باید ده برابر شما مدال بگیرد؛ باید 120 تا مدال بگیرد، اما 120 تا مدال نمیگیرد؛ یعنى از شما پائین‌تر است. این معنایش این است كه شما اگر در رشته‌هاى گوناگون، با همین ظرفیت و با همین استعداد شركت كنید، از همه‌ى اینها جلوتر هستید. اینها كارهاى باارزشى است. اینها حقایقى است كه نشان‌دهنده‌ى زمینه‌هاى ماست.
 حالا امروز بحث ورزش در میان است، اما فقط مسئله‌ى ورزش نیست؛ خوشبختانه در زمینه‌ى علم هم همین جور است. در زمینه‌هاى تحقیقات و گسترش ژرفنگرى نسبت به مسائل، چه در زمینه‌ى اقتصاد، چه در زمینه‌ى سیاست، چه در زمینه‌ى مدیریت، چه در زمینه‌ى مسائل بین‌المللى، هر جا كه كار به استعدادهاى ایرانى واگذار شد، ما نشانه‌هاى پیشرفت را در آنجا مشاهده میكنیم. این استعداد ما است، این كشور ما است. تاریخ ما هم به خاطر همین است كه اینقدر اعتلاء و اوج دارد. ابن‌سینا و فارابى و محمدبن‌زكریاى رازى و سعدى و حافظ و امثال اینها در یك جامعه‌ى سطح پائین كه متولد نمیشوند؛ این نشان‌دهنده‌ى وجود استعدادهاى متراكم در این منطقه‌ى از دنیا است. خب، این استعدادها بر اثر تسلط قدرتهاى سركوبگر و مستبد و جداى از مردم و نابرخوردار از فضائل معنوى و انسانى و علمى، دچار ركود شده بود. امروز خوشبختانه انقلاب كارى كرده كه این استعدادها در همه‌ى جاها و بالخصوص در زمینه‌ى ورزش دارد بروز میكند.
 خب، این مناقب شما عزیزان است كه من گفتم شماها قله‌اید. هم خود شماها قله محسوب میشوید، هم كارى كه میكنید، در واقع حركت به سمت قله و حركت دادن جمعى به سمت قله‌ها است؛ كه اینها بسیار باارزش است. عرض كردیم كه شما سفیران ایران و هویت و تشخّص ایرانى هستید؛ این خصوصیات را حفظ كنید. این كه شما میروید ملت خودتان را به عنوان یك ملت بااراده، داراى عزم راسخ، با ایمان، پایبند به شریعت، داراى استعداد، داراى تشخّص معرفى میكنید، خیلى باارزش است؛ این را باید نگه دارید؛ نگذارید این خدشه‌دار شود.
 جوانهاى كشور به شما نگاه میكنند. شما در عمل، ورزش را تبلیغ میكنید؛ من میگویم در زبان هم ورزش را تبلیغ كنید. یعنى در گفتگوها و گفتارهاى عمومى و اجتماعى و رسانه‌اى و مصاحبه و تلویزیون و امثال ذلك، جوانهاى كشور را تشویق كنید؛ تجربیات خودتان را در ورزش مطرح كنید تا جوانها به شوق بیایند. ما احتیاج داریم كه تمام آحاد كشور ورزش كنند؛ این واقعاً نیاز كشور است. نیروى انسانىِ سالم، براى كشور اهمیت درجه‌ى یك دارد؛ چون پیشرفت یك كشور، با نیروى انسانى است. منابع و معادن و استعدادهاى زیرزمینى و ثروتهاى طبیعى، چیزهاى بسیار خوبى است؛ اما اگر نیروى انسانى نباشد، استعداد در آن كشور نباشد، همان چیزى خواهد شد كه امروز در بعضى از كشورهاى داراى این منابع طبیعى مشاهده میكنید؛ دیگران مى‌آیند استفاده میكنند و اینها را بیشتر به تن‌پرورى سوق میدهند. استعداد انسانى باید پرورش پیدا كند تا استعدادهاى طبیعى حقیقتاً در خدمت جامعه قرار گیرد. پس نیروى انسانى شد مهمترین عامل.
 نیروى انسانى باید عالم باشد، باهمت باشد، دیندار باشد و سالم باشد. سلامت جسمانى، شرط اصلى است. روى آوردن مردم به ورزش، بسیارى از مشكلات و معضلات اجتماعى و اخلاقى را حل میكند؛ مثل مسئله‌ى اعتیاد، مسئله‌ى تنازعات خانوادگى، داخلى، مشكلات كسبى، اعصاب، چه و چه. اگر ورزش به صورت همگانى در كشور حقیقتاً باب شود - كه البته امروز از گذشته بهتر است، لیكن هنوز به این معنا احتیاج داریم - خیلى از مشكلات حل خواهد شد. شما در این زمینه میتوانید مؤثر باشید؛ یعنى مروج اخلاق و سنن ایرانى باشید.
 این هم كه بعضى از جوانهاى ما در میدان مسابقه، با طرف صهیونیسم مسابقه ندادند، خیلى باارزش است؛ براى همین هم هست كه مستكبران عالم را بشدت عصبانى كرد. چند بار كه این قضیه اتفاق افتاده، آنها عكس‌العمل‌هاى تند نشان دادند. كار این جوانهاى ما خیلى كار مهمى است. یعنى واقعاً یك تلاش دیپلماتیكِ بسیار حساس و مهم در مقابله‌ى با رژیم صهیونیستى، همین كار است. این كارِ بسیار باارزشى بود كه اینها انجام دادند.
 یك مسئله‌اى كه بر روى آن تأكید میكنم، مسئله‌ى اخلاق در ورزش است. دوستان گفتند، من هم اطلاع دارم و قبول دارم. خوشبختانه جامعه‌ى ورزشى ما از لحاظ اخلاق، جامعه‌ى سالمى است؛ لیكن در این مسئله خیلى باید پافشارى كرد. لغزشگاه وجود دارد. جوان ورزشكار ما وقتى كه بر روى امواج تبلیغ و توجه جهانى و توجه افكار عمومى قرار میگیرد، در خطر اخلاقى قرار میگیرد. ما باید خودمان را از این خطر اخلاقى نگه داریم. شما كه ورزشكارید، در درجه‌ى اول، و بعد مسئولین ورزشى و كسانى از مدیریتهاى گوناگون كه به این مسائل اهتمام دارند و این مسائل با آنها ارتباط پیدا میكند، باید به مسئله‌ى اخلاق در ورزش توجه كنند. مسئله‌ى اخلاق در ورزش خیلى مهم است. مغرور نشدن، مردمى ماندن، جوانمرد ماندن، با مردم بودن، براى مردم دل سوزاندن، خیلى مهم است. پیدا شدن این خصوصیات در انسان یك مسئله است، ماندن این خصوصیات در انسان مسئله‌ى مشكلترى است؛ اینها را انسان باید حفظ كند.
 به نظر من بعضى‌ها فضاى ورزش را خراب میكنند؛ با تخریب، با تهمت، با دروغ، با دعوا راه انداختن بین مجموعه‌هاى ورزشى. متأسفانه سهم رسانه‌هاى ورزشى هم در این كار خلاف، سهم كمى نیست. اینجا لازم است من این را تذكر بدهم، هشدار بدهم. رسانه‌هاى ورزشى یك چیز كوچكى را علیه كسى، یك جریان ورزشى‌اى، یك تیمى، یك فدراسیونى، یك ورزشكارى پیدا میكنند، همین را وسیله قرار میدهند؛ این را به جان آن بیندازند، آن را به جان این بیندازند؛ دعوا كنند، از افراد مصاحبه بكشند. آن مصاحبه‌شونده هرچه حرفِ تندتر بزند، هرچه بیشتر بدگوئى كند، هرچه در صحبتهایش بیشتر فحش و فضیحت باشد، آن رسانه خوشحال‌تر است! این كار بدى است. این رسانه‌ها درست نقطه‌ى مقابل باید حركت كنند، به عكس باید عمل شود.
 یك نكته‌ى دیگر هم كه من بارها گفته‌ام - این مربوط به مسئولین ورزش است - این است كه اولویتها را در رشته‌هاى ورزشى مورد نظر قرار دهید. بعضى از رشته‌هاى ورزشى هست كه ما در داخل كشور، هم سابقه‌اش را داریم، هم ظرفیتش را داریم، هم تجربه‌اش را داریم - یعنى توانائى‌هاى گوناگون داریم - این رشته‌ها قهرمانى‌آور است. من آن سالها بعضى از رشته‌ها را اسم مى‌آوردم. خب، در فلان رشته ما در دنیا هیچ رتبه‌اى نداریم، شانسى هم نداریم؛ یعنى اقبال این كه رتبه هم بیاوریم، نداریم - كه البته دلائلى هم دارد - اما در بعضى از رشته‌ها ما در دنیا رتبه داریم. امروز شما در دنیا روى سكوى قهرمانى قرار میگیرید - مثلاً در كشتى، یا در وزنه‌بردارى، یا در بعضى از رشته‌هاى دیگر - این خیلى مهم است. من چند سال قبل از این - یادم نیست چه سالى بود - كه همین دوستان ورزشى اینجا آمدند و ملاقات كردند، مثلاً از «چوگان» اسم آوردم. خب، چوگان ورزش ما ایرانى‌ها است، مال ما است؛ ورزش خوبى هم هست، ورزش سرگرم‌كننده و شادى هم هست. استعداد این ورزش در ایران وجود دارد؛ اگر وجود نداشت، پیش نمى‌آمد. در طول تاریخ، ورزش چوگان در ایران چیز معروفى بوده است. یا مثلاً بعضى از ورزشهاى باستانى، كه بعدها یك كارهائى شد و تلاشهائى انجام گرفت. اینها كارهاى شیرینى است، كارهاى زیبائى است كه انجام میگیرد. به هر حال اولویتها را نگاه كنید و بیشتر به رشته‌هائى بپردازید كه ریشه‌دارند؛ بخصوص داراى ظرفیت و استعدادند؛ بخصوص مربى‌هاى داخلى دارند.
 یكى از برادران گفتند كه از مربى‌هاى خارجى استفاده شود؛ من مخالفتى ندارم. این تصور نشود كه من از این كه از یك مربى خارجىِ خوبِ به‌دردبخورى استفاده شود، مخالفم؛ اما وقتى كه شما از یك مربى داخلى براى فوتبال یا بسكتبال یا والیبال یا كشتى یا هر ورزش دیگر استفاده میكنید، من خوشحال میشوم و احساس سرافرازى میكنم. این خیلى خوب است كه مربى بچه‌ها و جوانهاى ما یكى از خودمان باشد؛ همین جا تربیت شده باشد، پرورش پیدا كرده باشد. البته بعضى از مربى‌هاى خارجى خوبند، بعضى‌شان خوب نیستند؛ پول هم زیاد میگیرند، توقع هم زیاد دارند، گاهى كار هم انجام نمیدهند؛ از این قبیل هم هست. بنابراین اگر یك وقتى راجع به مربى خارجى صحبت شده، حرف من ناظر به این است.
 دوستان راجع به علمى كردن ورزش صحبت كردند؛ كاملاً درست است؛ این جزو حرفهاى من است، بارها هم گفته‌ام. در زمینه‌هاى ورزشى - آنهائى كه قواعد علمى دارد - تعمق علمى كنند؛ كارهاى افزاینده‌ى بر تحقیقات علمى انجام دهند. یك چیزى كه فرض كنید امروز دنیا در زمینه‌ى فلان ورزش كشف كرده و روى آن كار میشود، این كه حرف آخر نیست - مثل خیلى از كارهاى علمى دیگر - حرفهائى بر اساس آنها و بر روى آنها میشود زد، كه آنها را اعتلاء بدهد، یا حتّى آنها را نسخ كند. خب، این كارها در ایران انجام بگیرد. ما كه در زمینه‌هاى دشوار علمى، این همه داریم پیشرفت میكنیم، به وسیله‌ى همین جوانها بوده است. كارهائى را انجام دادیم كه هرگز به خاطر دشمنان ما هم خطور نمیكرد كه ایرانى بتواند انجام دهد. خب، این را هم انجام دهید.
 سوخت رآكتور تحقیقاتى تهران داشت تمام میشد، به ما گفتند باید بیائید اورانیوم 5/3 درصدتان را به فلان كشور بدهید تا او تبدیل كند به 20 درصد؛ بعد او بدهد به فلان كشور، كه او تبدیل كند به سوخت؛ بعد با اجازه‌ى آقایان دنیا، این سوخت بیاید داخل! یعنى از چندین خان بگذرد، كه قطعاً هم نمیگذشت. اگر چنانچه ما میخواستیم سوخت هسته‌اى را براى همین رآكتورهاى تحقیقاتى كه در اینجا داریم، از اینها بخریم، تا ملت ایران را ذلیل و تحقیر نمیكردند، ذره‌اى از آن را به ما نمیدادند. یك وقتى من گفتم اگر همین نفتى كه ما امروز داریم، مال اروپائى‌ها بود و بنا بود ما از آنها نفت یا بنزین بخریم، بطرى بطرى‌اش را با قیمتهاى گزاف به ما میفروختند. آنها اینجورى‌اند. خب، اینها فكر میكردند كه ما براى خرید سوخت 20 درصد مجبور خواهیم شد و زیر بار خواهیم رفت؛ لذا این موانع را درست كردند. اما جوانهاى ما آمدند كار تحقیقاتى كردند و سوخت 20 درصد را خودشان درست كردند. بعد آنها خیال میكردند كه ما نمیتوانیم صفحه‌ى سوخت و میله‌ى سوخت درست كنیم؛ اما جوانهاى ما درست كردند و كار گذاشتند. حالا آنها مانده‌اند در مقابل عمل انجام شده‌ى ملت ایران!
 كارهاى به این پیچیدگى و به این بزرگى دارد انجام میگیرد؛ در زمینه‌ى ورزشى هم چه اشكالى دارد كه كارهاى بزرگى انجام شود؟ قواعدى كه امروز در مورد ورزش در دنیا وجود دارد؛ چه ورزشهاى انفرادى مثل كشتى و وزنه‌بردارى، و چه ورزشهاى دسته‌جمعى، مورد مداقه‌ى علمى قرار بگیرد، بر اینها افزوده شود، یك بخشهائى از آن اصلاح شود.
 ورزش را از لحاظ علمى جلو ببرید. این مال آن ورزشهائى است كه در دنیا قواعد ورزشى و قواعد علمى دارد و معمول است. بعضى از ورزشهاى ما هم هست كه قواعد علمى ندارد؛ باید براى اینها قواعد علمى وضع كنیم - كه میشود وضع كرد - مثل همین ورزشهاى باستانى كه گفتند. بعضى از این ورزشهاى باستانى، ورزشهاى خیلى قشنگى‌اند؛ مثل همین میل گرفتن، كه مشهدى‌ها به آن میگویند گوارگه؛ این یك ورزش خیلى شیرینِ قشنگى است. خب، چه اشكالى دارد كه براى این یك قواعدى درست شود و بیاید در عداد ورزشهاى عمومى؟ یا مثلاً چرخ. یا از این قبیل ورزشهائى كه در ورزش باستانى ما وجود دارد.
 به هر حال امیدوارم خداى متعال ان‌شاءاللّه همه‌ى شماها را موفق بدارد. از كارهائى هم كه جوانهاى ما در میدانهاى مسابقه كردند - مثل اذان گفتن بر روى قله‌هاى سر به فلك كشیده، یا سجده كردن در میدان مسابقه، یا دست به دعا برداشتن، یا نام ائمه را بر زبان آوردن، یا حفظ عفاف دینى - من صمیمانه از همه‌ى شماها و آن عزیزان متشكرم. خدا ان‌شاءاللّه شماها را موفق بدارد. شما نور چشم ملت ایران هستید و ان‌شاءاللّه باشید.

والسّلام علیكم و رحمةاللّه و بركاته‌
 
برچسب‌ها: اعتماد به نفس ملی؛ پیشرفت؛ حجاب؛ ورزش؛ افكار عمومی؛ هویت ملی؛ زن مسلمان ایرانی؛ پیشرفت علمی ایران؛ عزم ملی؛ ورزش قهرمانی؛
آخرین‌ها
پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌الع

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی